index
dernegimizkahvaltimiziftarurunlerimizgaleribasiniletisim
 
 

Başarı Öyküsü

Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği 2002 yılının nisan ayında Saitabat Köyü Kadınları Kalkındırma ve Koruma Derneği adıyla 9 üyeyle resmen kuruldu. Derneğimizin kuruluş fikri 2001 yılında Bursa’nın Cumalıkızık Köyüne götürdüğüm misafirlerimle o köyü gezerken ortaya çıktı. Cumalıkızık Bursa’nın çok eski köylerinden otantik köy evlerinin bulunduğu ve bu evlerde gözlemelerin yapıldığı kahvaltıların hazırlandığı turistik bir köy. Cumalıkızıkta yapılan bu çeşitli etkinlikleri ve kadınların çalışmalarını görünce bizim köyümüzde de neden bu tarz çalışmalar yapılmasın diye düşündüm; bizim köyümüz de şelalesi ve doğal güzellikleri nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin özellikle arap turistlerin uğrak yeri olan turistik bir köy fakat köyümüzde kadınlarımızın tarım ve hayvancılıktan başka herhangi bir geçim kaynağı ya da sosyal aktiviteler düzenleyebilecekleri bir kurum veya bir alan yoktu.

 

Ancak bunun yanında köyümüzde kurulan fakat sadece köy erkeklerinin üye olabildiği tarım kooperatifi vardı. Köyümüzdeki bayanlar bu durumdan rahatsız olduklarını ve kendilerininde kooperatife üye olmak istediklerini söylediler ancak bende onlara köy erkekleri bizi bu kooperatife üye yapmıyorsa bizde kendimize bir dernek kurar ve bizde kendi ayaklarımız üzerinde durabilir ve etrafımıza çevremize faydalı çalışmalar yapabiliriz diyerek köyümüzde böyle bir dayanışma derneği kurmaya karar verdim ve köyümüzdeki her aileden bir kişiyi arayarak onlara köyümüzde bir dernek kurmak istiyorum bana katılırmısınız dedim ve onlarda bana sen varsan bizde varız fakat bizim tahsilimiz yok nasıl olur dediler.

 

Bende onlara benimde sizden farkım yok bende ilkokul mezunuyum ama dernek kurmak insanlara yardımcı olmak için tahsil gerekmiyor tahsilimiz olmadanda kendimiz ve çevremiz için bişeyler yapabiliriz dedim. Derneğimizi kurmak için bir adres gerekiyordu ve köyümüzün muhtarına köyün girişinde şelalenin yanındaki boş araziyi derneğimize vermesi için rica ettim. Derneğimizin yerinide ayarladıktan sonra 2002 yılının Nisan ayında 9 üyeyle derneğimizi Saitabat Köyü Kadınları Kalkındırma ve Koruma Derneği adıyla kurduk.

Derneğimizin adı sığınma evi olarak algılandığından dolayı çeşitli telefonlar aldık bu sebeple 2007 yılında derneğimizin adını Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği olarak değiştirdik.

2002 yılında dernek tüzüğümüzü teslim edip onay beklerken kadınlarımızı bir araya toplamak için bu döneme denk gelen Hıdrellez şenliğini kutlamak ve bir nevi derneğimizin kuruluşunu ilan edip derneğimizi tanıtmak için köyümüzde bir şenlik düzenledik.Dernek Başkanı

Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği Başkanı: Sermin Cakalıoğlu, kadınlarımızın kendine olan özgüvenini kazanabilmeleri için, 10 kişilik yönetim kurulu ve 110 üyesi bulunan, Uluslararası arenada büyük başarılara imza atmış, birçok ödül almış, derneğini, köyünü ve kültürünü kısa zamanda bir çok yere ulaştırmış başarılı ve sosyal bir kişilik olarak öne çıkıyor.

 

1957 yılında dört çocuklu bir ailenin 2. bireyi olarak Bursa'da dünyaya geldi. İlk öğrenimini Bursa'da bitirdikten sonra, Necatibey Akşam Sanat Okulu Dikiş Nakış bölümünden mezun oldu.

1977 yılında dünya evine girdi. 4 çocuk annesi olarak, çocuklarının kişisel gelişimlerini ve eğitimlerini üstlendi. Zaman içerisinde, ailesine ve çevresine faydalı bir birey olabilmek için çalıştı.

Sermin Cakalıoğlu, paylaşmayı seven, topluma, geleceğimize faydalı olmak için çalışan, sosyal ve yardımsever bir kişiliğe sahiptir.

Çevresindeki ve köyündeki insanların topluma ve kendilerine olan kişisel ve sosyal sorumluluklarını daha fazla geliştirebilmeleri adına çeşitli sosyal projeler oluşturdu. Bu projeler içerisinde köy kadınlarının kendilerine olan özgüvenlerini arttırabilmeleri, kendiyle ve toplumla barışık sosyal bireyler olabilmeleri için Saitabat Köyü Kadınları Derneği’ni kurma kararı aldı.

Kurmuş olduğu dernek ile, köyüne, kültürüne, geleneklerine, toplumun geleceğe yönelik dinamiklerine sahip çıkan, çalışkan, yenilikçi ve geleneksel bir yapısı vardır. Türkiye’nin ilk köy kadınları derneği olan Saitabat Köyü Kadınları Derneği’ni başarıyla yönetti. Avrupa birliği projelerinden, devlet büyüklerimizin dikkatini çekecek kadar büyük ve azimli projelere imza atan Sermin Cakalıoğlu, 2002 yılından itibaren Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği’nin aktif olarak başkanlığını yürütmektedir.


Türkiyenin İlk Köy Kadınları Derneği

 

Kurmuş olduğumuz dernek ile, birçok başarıya imza attık. Bütün köy kadınlarımızın emeği ve özverisiyle çalıştık ve Türkiye'nin ilk köy kadınları derneği olduk.

Köyümüz

1893 yılında Artvin bölgesinden göç eden atalarımız, bu bölgeye yeşilliği, havası, suyu ve şelalesinden ötürü kendilerini daha yakın görerek yerleşmişlerdir. Yıllar boyu, nesilden nesile, geleneğimizi, kültürümüzü, dayanışmamızı ve birlikteliğimizi aktarmaya çalıştık. Devam Et..
Eski çağlardan günümüze el değmemiş güzelliğiyle şelalesi, doğal güzellikleri, kültürel geçmişi, izdüşümleriyle birlikte tamamen yaşanılası ve doğal bir köydür. Her köy gibi; adetleriyle örf ve gelenekleriyle kendini bugünlere kadar getirmiştir. Kendine özgü yöresel yemekleriyle, yaşanılası 4 mevsim iklimiyle, suyu havası ve doğasıyla bambaşka bir yerdir bizim köyümüz. 

Uzun yıllar boyunca, çeşitli kültürlere tanıklık etmiş, Bursa'nın ve Uludağ'ın eşsiz güzelliğiyle bozulmadan ve kültürel ve doğal güzelliğini kaybetmeden bugünlere kadar gelmiştir. 

Bizlerde ülkemizin dört bir yanındaki gibi doğal kalmış cennet vatanımızın değerini bilerek, değerlerimizi ve doğallığımız kaybetmemek için, bütün bu güzellikleri yeni nesillere aktarabilmek için tüm gücümüzle çalışmaktayız.

Sizde birgün Saitabat köyüne gelin, eşsiz doğasıyla, yöresel lezzetleriyle, geleneksel şenlikleriyle, tarihi şelalesiyle tanışın...

 

 

Ödüllerimiz..

 

Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği; Bursa Girişimci İş Kadınlarının düzenlediği, Yılın Kadın İstihdamına En Değer Veren Sivil Toplum kuruluşu seçildik. (Buikad 2010)

Adenya Hotel & Resort, teşekkür belgesi

Bahçeşehir koleji " Zirvedeki Kadınlar " projesi.

Göl, Kültür, Balıkçılık ve Kuş Gözlemciliği Turizminde AB Modeli Projesi

Kadının Statüsü Derneği Teşekkrü Belgesi

Tekirdağ Valiliği Kırsal Alanda Kadın Çalıştayına Katılım Belgesi

  Bursa üreten kadın kuruluşları platformund 22 köy kadını arasında Sermin Cakalıoğlu Başkan seçilmiştir.